Pěstování v kokosovém substrátu

CO JE KOKOSOVÝ SUBSTRÁT?

Kokosové substráty jsou recyklovatelná přírodní vlákna z lusku kokosových ořechů pěstovaných převážně v Indii a na Srí Lance. Co bylo kdysi považováno za odpad, dnes představuje velkolepé pěstební médium pro rostliny pěstované jak uvnitř, tak i venku. Při pH typicky mezi 6,5-7,0 jsou kokosová vlákna srovnatelná s normální půdou, avšak jsou mnohem vzdušnější. Mezi nejlepší substráty na trhu patří Plagron Coco, Canna Coco a UGro lisované kokosové brikety

kokosový substrát 1

JAK PĚSTOVAT V KOKOSOVÝCH SUBSTRÁTECH?

Kokosový substrát je vzdušné médium a udržuje kořeny okysličené více než standardní rašeliny. Na rozdíl od klasické zeminy neobsahuje kokosový substrát žádné živiny.

Pokud kupujete kokosový substrát ve tvaru lisované cihly, doporučujeme zakoupit vysoce kvalitní značku jako například Ugro. Každá cihla bude relativně jednotná bez hrubých nečistot. Když přidáte 4-5 l vody a necháte ji namočit asi na 30 minut, vytvoří se z každé cihly konzistentních 9-10 litrů pěstebního média. Méně kvalitní kokosové cihly může být někdy obtížnější rozdělit a obsahují nečistoty

ugro

JAK NA ZALÉVANÍ KOKOSU?

Zavlažování a hnojení rostlin pěstovaných v kokosových substrátech je poměrně jednoduchým přechodem z klasické zeminy. Obecně platí, že tekutá hnojiva mají lepší účinnost než většina ekologických půdních živin v kokosovém substrátu. 

Hodnota pH vody bude muset být nastavena tak, aby zůstala na místě ideální spotřeby pro kokosové vlákno, a to je hodnota  okolo pH 6,0. Abyste mohli přesně udržet pH a nutriční roztok, máte dvě možnosti.

  • Použití vysoce kvalitních živin s perfektní směsí pH, jako například Advanced Nutrients pH perfect technology
  • Můžete použít standardní vodní zařízení, zakoupit pH měřič a láhve pH-Up a pH-Down

 

Nedílnou součástí kvalitního růstu a květu je hnojení. Doporučujeme značky Advanced Nutrients a Canna. I u dalších značek najdete kvalitní řadu hnojiv pro kokosové substráty.

VÝHODY KOKOSOVÝCH VLÁKEN

Kořeny
  • Jsou bohaté na kyslík a vynikající médium udržující vodu činí z kokosových substrátů opravdu skvělé prostředí pro kořeny. Kromě toho kokosová vláknina zachovávají fosfor velmi dobře a v kombinaci s výše uvedenými atributy budou kořeny pozitivně prospívat.
 
100% "ECOFRIENDLY"
  • Kokosové vlákno je přírodní produkt a zcela použitelné. Ve skutečnosti tím, že pěstujete rostliny v kokosových substrátech, recyklujete a využijete to co by bylo zbytečně nechané hnilobě a hromadilo se jako odpadky.
 
Méně zranitelná na údery a nárazy
  • Kořenová hniloba a ošklivé kořenové napadení houbami a hmyzem je mnohem méně pravděpodobné pro pěstitele v kokosovém substrátu.  

ugro pkug